داروهایی که منجر به ریزش مو می‌شود

داروهایی که منجر به ریزش مو می‌شود

داروهایی که منجر به ریزش مو می‌شود 1240 1240 موبا

داروهایی که منجر به ریزش مو می‌شود 

همه می‌دانیم که داروها برای درمان گستره وسیعی از بیماری‌ها و بهبود سلامتی انسان طراحی می‌شوند، اما بعضی مواقع می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته و نامطلوبی به همراه داشته باشند. در این میان برخی از گونه‌های دارویی می‌تواند موجب رشد موهای زائد، تغییر بافت، رنگ و یا ریزش مو می‌شود.

ریزش مو

داروهایی که منجر به ریزش مو می‌شوند، مانند هر نوع دیگری از ریزش مو، برای فرد کاهش اعتماد به نفس به همراه دارند. لازم به ذکر است، در اکثر مواقع با توقف مصرف دارو، ریزش مو نیز متوقف می‌شود.

داروها چگونه موجب ریزش مو می‌شوند؟

داروها با ایجاد اختلال در چرخه طبیعی رویش مو باعث ریزش مو می‌شوند. در دوره آناژن که معمولا 2 تا 6 سال به طول می‌انجامد، مو به طور طبیعی رشد می‌کند. دوره تلوژن که حدود 3 ماه طول می‌کشد، دوران استراحت مو محسوب می‌شود. در پایان دوره تلوژن تارهای مو می‌ریزند و با موی جدید جایگزین می‌شوند.

داروها می‌توانند منجر به 2 نوع ریزش مو شوند: تلوژن افلوویوم و آناژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم یکی از رایج‌ترین انواع ریزش مو ناشی از مصرف داروهای شیمیایی است و معمولا حدود 2 تا 4 ماه پس از مصرف دارو پدیدار می‌شود. این شرایط باعث می‌شود فولیکول‌های مو سریع‌تر به دوره تلوژن وارد شده و پیش از موعد بریزند. افرادی که به تلوژن افلوویوم مبتلا می‌شوند، معمولا بین 30 تا 70 درصد بیشتر از ریزش مو طبیعی که 100 الی 150 تار مو در یک روز است، ریزش مو دارند.

آناژن افلوویوم نوعی از ریزش مو است که در دوران آناژن چرخه مو و زمانی که تار مو به صورت فعال در حال رشد است، اتفاق می‌افتد. در این نوع ریزش مو، تقسیم طبیعی سلول‌های ماتریکس که موی جدید تولید می‌کنند با مشکل مواجه می‌شود. آناژن افلوویوم معمولا بین چند روز تا چند هفته پس از مصرف دارو نمایان می‌شود. این نوع ریزش مو بیشتر در افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، مشاهده می‌شود و در نهایت باعث ریزش تقریبی تمام موهای سر، ابرو، مژه‌ها و تمام بدن خواهد شد.

شدت ریزش مو ناشی از مصرف دارو، به نوع دارو و مقدار مصرف آن و حساسیت بدن نسبت به دارو بستگی دارد.

چه داروهایی منجر به ریزش مو می‌شوند؟

 

داروهای بسیار متعددی وجود دارند که ریزش مو از عوارض جانبی آن‌ها به‌شمار می‌آید، اما رایج‌ترین این داروها عبارتند از:

*داروهای ضد آکنه که دارای ویتامین A هستند. (رتینوئیدها)

*آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچ

*داروهای ضد افسردگی

*داروهای ضد بارداری

*داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد

*داروهای درمان سرطان سینه و انواع دیگر سرطان

*داروهای کنترل فشار خون مانند بتابلاکرزها

*داروهای هورمونی

*داروهای اعصاب

*داروهای ضد التهاب

*داروهای پارکینسون

*استروئید

*داروهای تیروئید

*داروهای کاهش وزن

Rate this post