آلوپسیا (طاسی)

آلوپسیا‌ آره‌آتا چیست؟

آلوپسیا آره‌آتا (طاسی) شرایطی است که در آن فرد دچار ریزش مو تکه‌ای قابل مشاهده در کف سر می‌شود. ممکن است تکه‌های ریزش به یکدیگر متصل شده و طاسی چشمگیری را رقم بزند. این بیماری زمانی به وجود می‌آید که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کرده و موجب ریزش مو شود. آلوپسیا باعت ریزش موی ناگهانی در محدوده کف سر می‌شود. در برخی موارد نادر به موهای صورت، ابرو، مژه و یا حتی برخی از نواحی بدن نیز سرایت می‌کند. در برخی موارد، بروز تدریجی در چند سال و عود ناگهانی بیماری نیز دیده شده است.
شرایطی که در آن تمام موهای بدن شروع به ریزش می‌کند، آلوپسیا یونیورسال نام دارد و می‌تواند مانع رشد مجدد مو شود. حتی زمانی که مو رشد کند، امکان ریزش مجددد آن نیز وجود دارد. دوره ریزش مو و رویش مجدد در افراد مختلف، متفاوت است.
در حال حاضر درمان قطعی برای آلوپسیا آره‌آتا وجود ندارد. با این وجود برخی روش‌های درمانی می‌تواند به رشد مجدد و سریع موها کمک کرده و از ریزش مو در آینده جلوگیری کند. با این وجود روش‌های درمانی نیز بر روی افراد تاثیر متفاوتی به جا می‌گذارد و اثربخشی آن برای همه تضمینی نیست.

دلایل بروز آلوپسیا آره‌آتا

آلوپسیا آره‌آتا در شرایط خودایمنی بدن بروز می‌کند. این شرایط زمانی بروز پیدا می‌کند که سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول‌های سالم بدن را به جای ذرات خارجی مورد حمله قرار می‌دهد. در حالت عادی سیستم ایمنی از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس و باکتری‌ها دفاع می‌کند.
اگر به آلوپسیا آره‌آتا مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه فولیکول‌های مو را مورد حمله قرار داده است. فولیکول‌های مو ساختار اصلی رشد مو را تشکیل می‌دهند. ریزش مو موجب می‌شود فولیکول‌های مو کوچک‌تر شده و به تدریج تولید مجدد مو را متوقف کنند.

محققان هنوز دلیل اصلی این شرایط را کشف نکرده‌اند. این بیماری بیشتر در افرادی دیده می‌شود که سابقه بیماری‌های خانوادگی خودایمنی مانند دیابت نوع 1 و یا آرتریت روماتوئید است. به همین دلیل برخی از دانشمندان به ژنتیک به عنوان دلیل اصلی بروز آلوپسیا مشکوک هستند.با این وجود عقیده دارند، شرایط خاصی برای تحریک آلوپسی در افرادی که مستعد این بیماری هستند، وجود داشته باشد.

آلوپسیا آره‌آتا (طاسی) و پروتز مو

نشانه‌های آلوپسیا آره‌آتا

اولین و اصلی‌ترین نشانه آلوپسیا‌ آره‌آتا، ریزش مو است. الگوی ریزش مو در آلوپسی معمولا به صورت تکه‌ای است. این تکه‌ها معمولا چند سانتی‌متر یا کمتر هستند.

ریزش مو ممکن است در قسمت‌هایی از صورت مانند ابرو، مژه، ریش و یا بخش‌هایی از بدن دیده شود. ممکن است برخی افراد تنها از چند ناحیه محدود دچار ریزش مو شوند، در حالی که برخی دیگر حجم بیشتری از موهای خود را از دست می‌دهند.

شاید در ابتدا شاهد ریزش مو تکه‌ای روی بالش یا هنگام دوش گرفتن شوید. اگر تکه‌های ریخته پشت سر شما باشد، شاید کسی این موضوع را به شما گوشزد کند. با این وجود در نظر داشته باشید که بیماری‌های دیگری نیز می‌تواند منجر به الگوی ریزش مو مشابه شود. ریزش مو به تنهایی نشانه آلوپسیا آره‌آرتا نخواهد بود.

در برخی موارد نادر ممکن است افراد ریزش مو گسترده‌تری را تجربه کنند. این معمولا نشانه نوع دیگری از آلوپسیا است، مانند:

  • آلوپسیا توتالیس، که موجب ریزش تمام موهای سر می‌شود
  • آلوپسیا یونیورسال، که موجب ریزش تمام موهای بدن می‌شود

پزشکان در اکثر مواقع از واژه‌های مشخصی مانند توتالیس یا یونیورسال استفاده نمی‌کنند، چرا که بیمار شرایطی بینابین را تجربه می‌کند. برای مثال، ممکن است بیمار موی هر دو دست، پا و سر خود را از دست بدهد، اما موهای سینه همچنان باقی بماند.

ریزش مو ناشی از آلوپسیا آره‌آتا غیر قابل پیش‌بینی است و تا جایی که پزشکان و محققان می‌توانند بگویند، خودبه‌خود بروز پیدا می‌کند. ممکن است رویش مجدد مو هر زمانی اتفاق افتاده و ریزش آن دوباره شروع شود. حجم ریزش مو رویش مجدد آن در میان افراد متفاوت است.

آلوپسیا آره‌آتا در مردان

آلوپسیا آره‌آتا هم در میان مردان و هم زنان رایج است، اما طبق آمار این بیماری در میان مردان بیشتر دیده می‌شود. علاوه بر این، احتمالا مردان بیشتر در خطر ریزش موی ارثی قرار دارند.

ممکن است مردان ریزش مو را در موهای سر، صورت، سینه و پشت گردن تجربه کنند. در مقایسه با الگوی ریزش مو مردانه، که نازکی تدریجی تمام موهای سر است، ریزش مو به صورت تکه‌ای مشاهده می‌شود.

آلوپسیا آره‌آتا در بانوان

گسترش آلوپسیا آره‌آتا (طاسی) در میان بانوان، شایع‌تر از مردان است، اما دلیل این موضوع هنوز مشخص نیست. ریزش مو ناشی از آلوپسی می‌تواند سر، ابرو و مژه‌های بانوان را تحت تاثیر قرار دهد.

برخلاف الگوی ریزش مو زنانه، که نازک شدن تدریجی مو در نواحی بزرگی از سر است، در بیشتر موارد آلوپسی آره‌آتا نواحی کوچکی را درگیر می‌کند. ممکن است ریزش تمام نواحی به صورت همزمان اتفاق بیفتد. این ناحیه می‌تواند به تدریج گسترش پیدا کرده و قسمت‌های طاس سر بیشتر شود.

آلوپسیا آره‌آتا در کودکان

امکان ابتلا کودکان به آلوپسیا آره‌آتا (طاسی) نیز وجود دارد. در حقیقت اکثر افرادی که به آلوپسی مبتلا هستند، اولین تجربه ریزش مو خود را قبل از 30 سالگی تجربه می‌کنند.

اگرچه ریشه‌های رواثت برای آلوپسیا آره‌آتا شناخته شده، امکان عدم انتقال این بیماری از والد مبتلا به کودک نیز شایع است. به همین ترتیب امکان ابتلا برای کودکانی که ریشه وراثت ریزش مو ندارند نیز وجود دارد.

ممکن است کودکان علاوه بر ریزش مو نقایص ناخن مانند فرورفتگی و یا جراحت را تجربه کنند. امکان بروز این نشانه‌ها در بزرگسالان نیز وجود دارد، اما در میان کودکان شایع‌تر است.

طبق گزارش موسسه ملی آلوپسیا آره‌آتا در آمریکا، معمولا کودکان زیر 5 سال به طور جدی تحت تاثیر عواقب روحی طاسی قرار نمی‌گیرند. با این وجود پس از 5 سالگی، زمانی که آن‌ها متوجه تفاوت خود با دیگران می‌شوند، احتمال بروز آسیب‌های روحی و روانی به طور جدی وجود دارد.

اگر فرزند شما افسرده یا مضطرب به نظر می‌رسد، از یک متخصص کودکان در این زمینه کمک بگیرید.

انواع آلوپسیا (طاسی)

چند نوع مختلف آلوپسی (طاسی سر) وجود دارد. هر کدام بسته به نوع بروز و پیشروی و نشانه‌هایی که تجربه می‌کنید، دسته‌بندی شده است. ممکن است هر نوع آلوپسیا به تجویز و درمان متفاوتی احتیاج داشته باشد.

آلوپسیا آره‌آتا (سکه‌ای)

نشانه اصلی این نوع از آلوپسیا آره‌آتا ریزش موی سکه‌ای مو بر روی پوست یا بدن است. اگر این شرایط گسترش پیدا کند، ممکن است به آلوپسیا توتالیس یا آلوپسیا یونیورسال تبدیل شود.

آلوپسیا توتالیس

آلوپسیا توتالیس زمانی اتفاق می‌افتد که شما ریزش مو را در سراسر جمجمه تجربه می‌کنید.

آلوپسیا یونیورسال

در این نوع شما علاوه بر ریزش مو سر، ریزش مو صورت، ابرو، مژه و بدن را تجربه می‌کنید.

دیفیوز آلوپسیا آره‌آتا

ممکن است این نوع از آلوپسی شبیه به الگوی ریزش مو مردانه یا زنانه به نظر برسد.

افیازیس آلوپسیا

ریزش مویی که منجر به یک بند در دو طرف سر و قسمت پایینی پشت سر می‌شود که افیازیس آلوپسیا می‌گویند.

پروتز مو، راه حلی آسان برای ترمیم موهای آسیب‌دیده

اگر شما هم موهای خود به خاطر ابتلا به آلوپسیا از دست داده‌اید و از داروهای خانگی و شیمیایی و روش‌های درمانی سنتی و مدرن نتیجه‌ای نگرفته‌اید، می‌توانید برای ترمیم موهای آسیب‌دیده خود از پروتز مو استفاده کنید. پروتز مو سازه‌ای است که برای جایگزینی موهای از دست رفته به کار می‌رود. پروتز مو که از موی طبیعی انسان ساخته می‌شود، با جنس‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به سلیقه، بافت و رنگ موی خود، پروتز مو خود را انتخاب کنید. نصب پروتز مو بسیار آسان است و هزینه خرید آن به نسبت سایر راه‌های ترمیم مو مقرون به‌صرفه است.

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفت و گو کنید

یک مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت کردن در واتس اپ با  یکی از اعضای ما،  کلیک کنید

ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم

.id=s+n;c.parentNode.insertBefore(r,c);}​​​​​​​​)(window,document,"script","https://cdn.oribi.io/XzI2NDQzNTEwMg/oribi.js","ORIBI");