بیماری‌های روحی عامل ریزش مو

ریزش موی اضطرابی | بیماری‌های روحی و روانی عامل اصلی ریزش مو | استرس | افسردگی

امروزه استرس و مشکلات روحی و روانی در زندگی اکثر افراد دیده می شود. مطالعات گویای آن است که مشکلات پوست و مو می‌تواند ارتباط تنگاتنگی و متقابلی با اختلالات روانشناختی داشته باشد. از یک طرف بیماری‌های روحی منجر به بروز مشکلات پوستی و اختلال در چرخه رشد مو می‌شود و از طرف دیگر هرگونه اختلال و کمبود در پوست و مو می‌تواند عوارض روحی برای فرد به همراه داشته باشد. آمار نشان می‌دهد بیش از 60% افرادی که با مشکل پوست و مو دست به گریبان هستند تحت درمان‌های روان‌شناختی قرار می‌گیرند.

بیماری های روحی عامل ریزش مو

یکی از نشانه‌های در تعادل بودن بدن، وجود موهای سالم است. زمانی که تندرست هستیم و از نظر روحی در وضعیت خوبی قرار داریم به احتمال زیاد موهایمان نیز درخشان و شاداب به نظر می رسند. هنگامی که از نظر روحی در وضعیت نامطلوبی قرار می گیریم یا به بعضی از بیماری ها مبتلا می شویم، موهایمان شادابی خود را از دست می دهند، گاهی شروع به ریزش می کنند و به دلیل فعالیت زیاد غدد چربی به سرعت چرب می شوند.

استرس و ریزش مو

چیزی که همه ما شنیدیم این است که استرس باعث ریزش مو می شود و این کاملا درست است که استرس ذهنی و فیزیکی موجب ریزش مو می شود. یک عمل جراحی غیرمنتظره، احتمال ازدست دادن شغل، طلاق، امتحانات پایان سال، همه اینها یک ویژگی مشترک دارند؛ استرس.

استرس ناگهانی در بعضی از افراد می‌تواند موجب شود چرخه رشد مو متوقف شده و یک دوم تا سه چهارم از موها به مرحله استراحت که اصطلاحا به آن تلوژن گفته می شود، وارد شوند. از هنگام بروز استرس بین سه تا شش ماه طول می کشد تا موها شروع به ریزش کنند؛ بنابراین برای پیداکردن علت ریزش مو باید اندکی به عقب برگردیم تا ببینیم آیا در سه تا شش ماه یا حتی تا نه ماه قبل از ریزش مو اتفاقی رخ داده است که بتوان ریزش مو را به آن نسبت داد. خوشبختانه این شکل از ریزش مو که در اثر استرس رخ می دهد با برطرف شدن عامل استرس یا هر عامل روحی و روانی دیگر طی شش تا هشت ماه متوقف می شود.

اضطراب و ریزش مو

تعداد افرادی که در دنیا دچار اضطراب هستند ، به بالاترین میزان خود یعنی 5.9 در هر صد نفر رسیده است و آن را به رایج ترین مسئله روانی در جهان تبدیل کرده است. ریزش موی وابسته به اضطراب، بسیار نادر است و معمولا در افرادی با اضطراب شدید ممکن است رخ دهد .

اگرچه اضطراب و استرس دو مقوله ی جدا از هم هستند ، اما آن چیزی که اضطراب را تبدیل به یکی از علل ریزش موی غیر ارثی می کند در واقع همان استرس است. اضطراب یعنی استرس دائمی که می تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد و در طولانی مدت باعث ریزش آن شود .

اضطراب همچنین می تواند باعث تریکوتیلومانیا شود؛ عادتی که در آن فرد موهای خود را در حین اضطراب می‌کشد (اختلال مو کنی) و این ممکن است در درازمدت باعث از دست رفتن تعداد زیادی از موهای فرد شود .

افسردگی و ریزش مو

افسردگی یکی از بیماری‌های روحی شناخته شده در کل دنیاست. تقریبا در دنیا، از هر صد نفر سه نفر مبتلا به آن هستند، اما چیزی که از آن خبر نداریم این است افسردگی می‌تواند بر موها تاثیر گذاشته و باعث ریزش آن شود.

آن‌هایی که از افسردگی رنج می‌برند پس از مدتی متوجه خشکی، شکنندگی و آسیب‌پذیری آن می‌شوند. حالات افسردگی از جمله خمودگی، دلسردی و کمبود انرژی می‌توانند فاز رشد مو را کوتاه کنند. همچنین، برخی از داروهای ضد افسردگی مثل پروزاک عوارضی جانبی مثل ریزش مو دارند. اگر احساس کردید که داروهایتان باعث ریزش مو شده و سایر داروها تاثیری بهتر دارند، حتما با پزشک عمومی خود مشورت کنید .

ریزش مو عامل بوجود آمدن بیماری‌های روحی و روانی (استرس، اضطراب، افسردگی)

مو یکی از ارکان اصلی زیبایی است و نقش مهمی در ایجاد اعتماد به نفس ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد که دچار ریزش موی پیشرفته هستند و بخش زیادی از موهای خود را از دست داده اند قابلیت پذیرش این موضوع را ندارند و نتیجه این عدم پذیرش موجب افسردگی و اضطراب در فرد می‌شود.

این موضوع در خصوص خانم ها نمود بیشتری پیدا می‌کند. از آن‌جایی که ریزش مو در مردان و نیاز آن‌ها به کاشت مو امری عادی‌تر است، معمولا خانم های مبتلا به کم پشتی و ریزش مو بسیار سخت‌تر از مردان با این مسئله کنار می‌آیند. تحقیقاتی که در مجله معتبر American Academy of Dermatology به چاپ رسیده نشان می‌دهد با افزایش ریزش مو خانم‌ها از نظر احساسی و روانی شرایط به مراتب سخت‌تری را از آقایان تجربه می‌کنند. البته گروهی از آقایان که در دوران دهه 30 یا قبل از آن درگیر مشکلات ناشی از ریزش مو می‌شوند نیز دقیقا شرایط مشابهی دارند و اعتماد به نفس و فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

گروه دیگری از افراد که ریزش مو و مشکلات ناشی آن ممکن است زندگی و فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها را دگرگون کند افراد مشهوری هستند که به طریقی بیشتر در دید مردم قرار می‌گیرند. بازیگران، هنرمندان در زمینه‌های مختلف، فعالان عرصه مد و زیبایی و … جزء این گروه هستند.

استرس چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

استرس می‌تواند سبب بروز مشکلات فراوانی در افراد شود. ریزش مو، از عوارض ناشی از استرس‌های فیزیکی و روانی است که در اثر تغییرات هورمونی یا ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد.

استرس‌ها شامل دو نوع فیزیکی و روانی هستند. استرس‌های فیزیکی، در اثر خونریزی‌های حاد و ناگهانی، زایمان و عمل‌های جراحی سخت ایجاد می‌شوند و استرس های روانی شامل خستگی‌های شدید ناشی از کار زیاد، افسردگی‌های ناشی از مرگ یکی از نزدیکان، از دست دادن شغل یا جدایی است. با بوجو آمدن استرس و عوامل عصبی عملکرد سلول‌های دفاعی بدن دچار اختلال می‌شود.

عمل اصلی سلول‌های دفاعی، شناسایی و دفع هزاران جسم خارجی و میکروبی است که روزانه از طریق ریه، زخم‌ها، پلک چشم و قرار گرفتن در معرض اشعه‌های زیان آور به درون بدن انتقال پیدا می‌کنند. زمانی که افراد به هر دلیل دچار تنش و استرس می‌شوند، عملکرد سیستم دفاعی بدن مختل می‌شود. در این حالت، سلول‌های دفاعی، فولیکول‌های مو را جسم خارجی و دشمن تلقی کرده و برای دفع آن به فولیکول‌ها حمله‌ور شده و با صدمه زدن به آن‌ها مانع از خون‌رسانی و تقویت ریشه مو می‌شوند. ریزش مو به صورت منطقه‌ای که اندازه آن در حدود یک سکه پنج تومانی است از تأثیرات عدم عملکرد صحیح سلول‌های دفاعی بدن است.

علاوه بر این مواقعی که فرد در معرض عوامل استرس‌زا قرار می‌گیرد، در اثر ایجاد تغییرات هورمونی و ترشح هورمون کورتیزول یا استرس، درصد بیشتری از حجم موهای سر وارد مرحله استراحت یا تلوژن قرار می‌گیرند. در مرحله استراحت رشد موها متوقف شده و پس از گذشت سه تا چهار ماه، موهایی که در مرحله استراحت قرار داشتند، شروع به ریزش می‌کنند. بسته به نوع استرس و فشار روحی که به افراد وارد می‌شود، میزان ریزش موها، تغییر پیدا می‌کند.

استرس‌های فیزیکی مانند خونریزی‌های حاد، شیمی درمانی، عمل‌های جراحی سخت و مصرف برخی داروها نیز در ریزش ناگهانی موهایی که در مرحله رشد قرار دارند، نقش مهمی دارد. شیمی درمانی و مصرف برخی داروها بر تقسیم سلولی فولیکول‌ها اثر گذاشته و باعث از بین رفتن آن‌ها و ریزش موی سر می‌شود.

درمان ریزش مو ناشی از استرس و بیماری‌های روحی

برای درمان ریزش مو ناشی از استرس و فشارهای روحی فیزیکی، اکثر پزشکان داروهای تقویتی و بهره‌گیری از رژیم‌های غذایی صحیح را توصیه می‌کنند. کاهش عوامل استرس زا، استفاده از داروها و ترکیبات شیمیایی نیز تحت نظر پزشک از روش‌های درمانی ریزش مو به شمار می‌رود. اگر فکر می‌کنید موهای شما کم پشت شده یا ریزش موی غیر عادی دارید و نگران طاس شدن هستید، مخصوصا اگر سنتان کمتر از 20 سال است، به شما توصیه می‌کنیم که با مراجعه به پزشک متخصص موضوع را بررسی کنید. اگر عامل ریزش مو خودتان را اضطراب و استرس می‌دنید فراموش نکنید که تغییرات در سبک زندگی می تواند اولین اقدام درمانی موثر باشد.

توجه داشته باشید اگر فرد بعد از گذشت دوران استرس روحی، همچنان موهایش به شکل غیر طبیعی می‌ریخت، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کند.

راه‌های درمان اضطراب و بیماری‌های روحی ناشی از ریزش مو

اگر در اثر ریزش موهای خود دچار افسردگی، کمبود اعتماد به نفس، اضطراب، استرس و دیگر مشکلات روحی و روان‌شناختی شده‌اید با روش‌های ترمیم مو و استفاده از پروتز مو می‌توانید تا حدود زیادی بر این مشکلات روانی غلبه کرده و یک زندگی عادی همراه به اعتماد به نفس بالا را تجربه نمایید. پروتز مو سازه‌ای است که برای جایگزینی موهای از دست رفته به کار می‌رود. این محصول که از موی طبیعی انسان ساخته می‌شود، با جنس‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به سلیقه، بافت و رنگ موی خود، پروتز مو خود را انتخاب کنید. نصب پروتز مو برای همه افراد در همه شرایط و همه سنین امکان‌پذیر است و هزینه خرید آن به نسبت سایر راه‌های ترمیم مو مقرون به‌صرفه است.

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفت و گو کنید

یک مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت کردن در واتس اپ با  یکی از اعضای ما،  کلیک کنید

ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم

.id=s+n;c.parentNode.insertBefore(r,c);}​​​​​​​​)(window,document,"script","https://cdn.oribi.io/XzI2NDQzNTEwMg/oribi.js","ORIBI");