اثرات سوختگی بر پوست و موی سر


استفاده از پروتز مو در حوادث سوختگی موی سر

سوختگی و اثرات ناشی از آن یکی از حوادثی دردناکی است که قربانیان زیادی دارد و آسیب‌های روحی و جسمی فراوانی که بر اثر ریزش مو و خراب شدن پوست برای افراد ایجاد می‌کند.  آمار منتشر شده از افرادی که دچار سوختگی می‌شوند در هر سال بسیار زیاد است و توجه به آسیب‌های وارده به این افراد اهمیت زیادی دارد.


چرا سوختگی باعث ریزش مو و توقف رشد آن‌ها می شود؟

آسیب‌های شدید مثل عمل‌های جراحی یا سوختگی‌های شدید باعث زخم‌هایی در پوست می‌شوند که بافت پوست برای همیشه آسیب می‌بیند. سوختن پوست سر به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند و موها دیگر قادر به رشد در ناحیه آسیب‌دیده نیستند. در این شرایط فرد قربانی دچار طاسی در مناطقی از سر خود می‌شود و این موضوع موجب تغییر وضعیت فیزیولوژیکی و روانی بیمار می‌شود.

یکی از راهکارهای مقابله با این مشکل استفاده از روش های ترمیم مو مثل پروتز مو است. قبل از این‌که راجع به پروتز مو صحبت کنیم بهتر است ابتدا کمی بیشتر راجع به سوختگی و انواع آن اطلاعاتی ارائه دهیم:

سوختگی موی سر و استفاده از پروتز مو


انواع سوختگی و استفاده از روش پروتز مو

شدت سوختگی در پزشکی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود؛ ضخامت نسبی و تمام ضخامت. در سوختگی نسبی فقط لایه اپیدرم و قسمت فوقانی پوست درگیر می شوند و به بافت‌های زیرین پوست آسیبی وارد نمی‌شود. در سوختگی تمام ضخامت علاوه اپیدرم لایه‌های زیر پوستی نیز دچار آسیب می شوند.

عامه مردم شدت سوختگی را به سه دسته با درجات 1، 2 و 3 می‌شناسند؛ خفیف ترین نوع سوختگی درجه یک و شدیدترین آن درجه سه می باشد.


سوختگی نوع 1

در این نوع سوختگی :

 • پوست قرمز و حساس می شود.
 • درد زیادی احساس نمی شود(در حد سوزش).
 • تاول نمی زند.
 • ممکن است کمی متورم باشد.
 • در عرض یک هفته بدون بر جای گذاشتن جای زخم از بین می‌رود.

استفاده از پروتز مو در این نوع یک سوختگی کاملا امکان‌پذیر است چرا که پوست آسیب زیادی ندیده است و در مدت کوتاهی می‌تواند خود را بازیابی کند. اما به دلیل آسیب وارد ممکن است موها با تراکم قبلی ظاهر نشوند. در این صورت برای حفظ ظاهر قبل از سوختگی می‌توان از پروتز مو در نواحی سر که دچار سوختگی شده استفاده کرد.


سوختگی نوع 2

در سوختگی نوع دوم :

 • پوست تاول می‌زند.
 • تورم و ترشح مایع زیر پوستی مشاهده خواهد شد.
 • درد شدید و عمیق حس می‌شود.
 • بهبودی این تاول ها سه هفته‌ طول می‌کشد .
 • ناحیه سوختگی مرطوب و عرق کرده به نظر می‌رسد.
 • بینهایت به لمس حساس است.
 • امکان عفونت یافتن زخم وجود دارد.

در این از سوختگی شدت آسیب‌های وارده به پوست و فولیکول‌های مو زیاد است. این گروه از افراد ممکن است کل موهای خود را از دست بدهند و یا به دلیل آسیب به ساختمان پوست سر امکان استفاده از روش‌هایی مثل کاشت مو که نیاز به رویش مو دارند وجود نداشته باشد. بنابراین بهترین راهکار می تواند استفاده از پروتز مو باشد. برای استفاده از این روش ترمیم مو کافی است قبل از اقدام از بهبود کامل زخم‌های پوست سر اطمینان حاصل کنید تا سر آمادگی لازم برای نصب پروتز مو را داشته باشد.


سوختگی نوع ۳

در سوختگی نوع سوم :

 • تمام ضخامت پوست یعنی اپیدرم و درم تخریب می‌ شود.
 • ممکن است بافت های زیر پوستی (چربی، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند.
 • رنگ پوست بعد از سانحه سفید مرواریدی یا زرد و قهوه‌‌ای و بعضی مواقع سیاه و زغالی است.
 • به علت از بین رفتن عصب‌های پوست در لمس حساس نیست و درد ندارد.
 • عفونت مسئله عمده‌ای در ارتباط با این نوع سوختگی است.
 • برای ترمیم زخم سوختگی درجه سه ممکن است به پیوند پوست نیاز شود.

این نوع از سوختگی شدیدترین نوع سوختگی است و بافت پوست و زیرپوست آسیب می‌بیند و در بسیاری از مواقع علاوه بر از دست دادن موها باعث تغییر در چهره افراد می شود. در این نوع از حادثه علاوه بر آسیب جسمی، روح و اعتماد به نفس فرد قربانی بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. یکی از راهکارهای کمک به وضعیت روحی این افراد استفاده از عمل‌های زیبایی و برگرداند موهای از دست رفته است. استفاده از روش کاشت مو در این درجه از سوختگی به دلیل تخریب لایه‌های زیرپوست شاید چندان نتیجه بخش نباشد و بهتر است از روش‌های جایگزین دیگری مثل ترمیم و پروتز مو استفاده کرد. اما بهتر است قبل از اقدام حتما با پزشک خود مشورت کنید و از بهبود زخم در لایه‌های زیرین پوست نیز اطمینان حاصل کنید چرا که به دلیل عمق زخم‌های ایجاد شده در پوست سر امکان عفونت مجدد پس از نصب پروتز وجود دارد.


پروتز مو، راه حلی آسان برای ترمیم موهای آسیب‌دیده

اگر شما هم موهای خود به دلیل حادثه سوختگی از دست داده‌اید، می‌توانید برای ترمیم موهای آسیب‌دیده خود از پروتز مو استفاده کنید. پروتز مو سازه‌ای است که برای جایگزینی موهای از دست رفته به کار می‌رود. این محصول که از موی طبیعی انسان ساخته می‌شود، با جنس‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به سلیقه، بافت و رنگ موی خود، پروتز مو خود را انتخاب کنید. نصب پروتز مو برای همه افراد در همه شرایط و همه سنین امکان‌پذیر است و هزینه خرید آن به نسبت سایر راه‌های ترمیم مو مقرون به‌صرفه است.

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفت و گو کنید

یک مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت کردن در واتس اپ با  یکی از اعضای ما،  کلیک کنید

ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم

.id=s+n;c.parentNode.insertBefore(r,c);}​​​​​​​​)(window,document,"script","https://cdn.oribi.io/XzI2NDQzNTEwMg/oribi.js","ORIBI");