لوپوس

لوپوس چیست؟

لوپوس جزو بیماری های خودایمنی محسوب می شود، به این معنا که دستگاه ایمنی فرد به جای دفاع در برابر عوامل خارجی، بافت ها و اندام های خود به درستی تشخیص نداده و به آن‌ها حمله می‌کند. لوپوس برخی اندام های بدن مانند مفاصل، پوست، کلیه ها، سلول های خونی، مغز، قلب و شش ها را درگیر می کند. استرس و ژنتیک در به‌وجودآمدن بیماری نقش دارند. معمولا در 20 درصد بیماران سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری وجود دارد.  متاسفانه درمان قطعی برای بیماری لوپوس وجود ندارد و تنها می توان علایم آن را تخفیف داد.

ریزش مو، یکی از علایم شایع لوپوس می باشد. البته شایان ذکر است که پیشگیری از ریزش مو در بیماری لوپوس، موثرتر از درمان آن پس از ایجاد می باشد .

انواع بیماری لوپوس

 • لوپوس اریتماتوی قرص مانند (DLE) – این نوع لوپوس معمولا پوستی که در برابر آفتاب قرار گرفته را تحت تاثیر قرار داده و تاثیری برروی اندام های حیاتی نمی گذارد. شایعات قرص مانند (گرد) این بیماری معمولا بعد از بهبود باعث باقی ماندن جای آنها برروی پوست می شوند.اثر پروانه ای لوپوس
 • لوپوس اریتماتوی سیستماتیک (SLE) – این نوع لوپوس جدی تر بوده و می تواند باعث بوجود آمدن جوش ها و کهیر هایی شکل پروانه برروی پوست بینی و گونه ها و در صورت درمان نشدن برروی تمام پوست بدن شود.

علایم بیماری لوپوس

علایم و نشانه هایی که افراد در هنگام ابتلا به لوپوس حس می کنند، بسته به قسمتی از بدن که درگیر بیماری است، متفاوت می باشد. با این حال، علایم معمول بیماری لوپوس شامل:

 • خستگی و تب
 • درد مفصل، خشکی و ورم
 • جوش ها و نواحی ملتهب شبیه پروانه برروی صورت
 • ضایعات پوستی که با قرار گرفت در برابر آفتاب بدتر می شوند
 • سفید شدن و یا آبی شدن انگشتان در سرما و یا مواقع استرس زا
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • خشکی چشم ها
 • سردرد، گیجی و از دست دادن حافظه

در صورتیکه هرکدام از علایم بالا را درخود و یا سایر نزدیکانتان مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید.

دلایل بروز بیماری

وپوس در نتیجه ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی رخ می دهد. بنظر می رسد که افرادیکه استعداد ارثی این بیماری را در خود دارند با قرار گرفتن دربرابر عوامل خاص در محیط مبتلا به بیماری لوپوس می شوند. با اینحال دلیل ابتلا به لوپوس در اکثر موارد ناشناخته می باشد. بعضی از محرک های بلقوه‌ی ابتلا به این بیماری قرار گرفتن در برابر نور خورشید، سیگار کشیدن، استرس شدید و مصرف داروهایی خاص همچون داروهای ضد سرع، داروهای فشارخون و همچنین بعضی از انواع آنتی بیوتیک ها باشند.

شیوع این بیماری در خانم‌ها، سنین 15 تا 40 سال و افرادی با نژادها آسیایی، سفید پوست و آفریقایی آمریکایی بیشتر است.

لوپوس چگونه موجب ریزش مو می‌شود؟

کسانی که به بیماری لوپوس مبتلا می شوند، باید به هر گونه ریزش مو در سرشان، دقت کنند. در ابتدای بیماری لوپوس، بثورات پوست سر بسیار شایع است. همین بثورات پوستی می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند و سبب آغاز ریزش مو در آن نواحی شوند.  از طرف دیگر ممکن است برخی از داروهایی که برای درمان بیماری لوپوس تجویز می شوند، منجر به ریزش مو شوند.

هنگامی که بیماری تحت کنترل درآید، ریزش موهایی که در اثر مصرف برخی داروهای لوپوس ایجاد شده اند، با توقف مصرف داروها کاهش پیدا کرده و متوقف می شود اما ریزش موهایی که در اثر آسیب به فولیکول های مو ایجاد شده است، دائمی می باشد.

درمان ریزش موی ناشی از لوپوس با استفاده از  پروتز مو

همان‌طور که در بالا گفته شد به دلیل بوجود آمدن التهاب پوستی در بیماری لوپوس ممکن است فولیکول‌های مو برای همیشه آسیب ببینند و ریزش موی ناشی از بیماری همیشگی باشد. برای رفع این مشکل و حفظ ظاهر زیبا بعد از کنترل بیماری  می‌توانید برای ترمیم موهای آسیب‌دیده خود از پروتز مو استفاده کنید. پروتز مو سازه‌ای است که برای جایگزینی موهای از دست رفته به کار می‌رود. این محصول که از موی طبیعی انسان ساخته می‌شود، با جنس‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به سلیقه، بافت و رنگ موی خود، پروتز مو خود را انتخاب کنید. نصب پروتز مو بسیار آسان است و هزینه خرید آن به نسبت سایر راه‌های ترمیم مو مقرون به‌صرفه است.

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفت و گو کنید

یک مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت کردن در واتس اپ با  یکی از اعضای ما،  کلیک کنید

ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم

.id=s+n;c.parentNode.insertBefore(r,c);}​​​​​​​​)(window,document,"script","https://cdn.oribi.io/XzI2NDQzNTEwMg/oribi.js","ORIBI");