• 09123032165 - 03133123

لیکن پلان

لیکن پلان مویی و ریزش مو | ترمیم مو در بیماری لیکن پلان

لیکن پلان مویی (lichen planus) چیست؟

بیماری لیکن پلان یکی از بیماری‌های شایع پوست است که در آن ضایعات التهابی، خارش‌دار در پوست رخ داده و می‌تواند مخاط و فولیکول مو و ناخن را نیز گاهی درگیر سازد، علت این بیماری به‌درستی شناخته نشده است. اما احتمال آن وجود دارد که این بیماری نیزیک بیماری بواسطه فعالیت سیستم ایمنی باشد. ليکن پلان مویی يک بيماري عفوني نيست و سرايت آن از شخصي به شخص ديگر غيرممکن است. همچنين اين بيماري سرطان نيست و به نظر نمي‌رسد توارث و تغذيه در ايجاد آن نقشي داشته باشد. این بیماری در تمام جهان و در همه نژادها رخ می‌دهد. در حدود ۱ تا ۲ درصد مواقع این بیماری می‌تواند به شکل فامیلی نیز بروز کند. بیماری لیکن پلان در سنین میان‌سالی شایع‌تر بوده اما حتی کودکان را نیز می‌تواند درگیر سازد.

نشانه‌های لیکن پلان در پوست سر

لیكن پلان اغلب به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و ممكن است بیش از یك ناحیه را مبتلا سازد، اما بعضی اوقات، راش تدریجاٌ در یك دوره زمانی چند ماهه انتشار می‌یابد. لیکن پلان مویی معمولا با وجود مناطق سفید رنگی از پوست سر که در اثر ریزش مو ایجاد شده اند مشخص می‌شود. در مناطق درگیر، هیچ فولیکول مویی مشاهده نمی‌شود. اگر این بیماری روی پوست سر ایجاد شود ممکن است علام زیر نمود پیدا کند:

  • قرمزی و سوزش در پوست سر
  • برجستگی‌های کوچک روس پوست سر
  • نازک شدن و یا ریزش تکه‌ای موها
  • ایجاد زخم در سر

در کناره‌های این ضایعات ممکن است پوسته‌ریزی و قرمزی اطراف فولیکول‌های مو دیده شود. همچنین موها به آسانی کنده می‌شوند. ممکن است ضایعات در ابتدا کوچک و متعدد باشند که به هم وصل شده و ضایعات بزرگتری را ایجاد می‌کنند. بیماری در حاشیه پوست سر فعال‌تر است. در لیکن‌ پلان مویی معمولا ریزش مو در ناحیه ی جلوی سر اتفاق می‌افتد.

لیکن پلان موییریزش مو ناشی از لیکن پلان مویی (لیکن پلان فولیکولار)

گرفتاری موها در بیماری لیکن پلان بیشتر بصورت ریزش موی همراه با ایجادپوست نازک شده می‌باشد که به این نوع ریزش مو، بدون در نظر گرفتن علت آن، ریزش موی سیکاتریسیل می‌گویند. این نوع ریزش مو معمولاً برگشت‌پذیر نیست و باید در صورت وجود ضایعات پوستی همراه با ریزش مو در سر اقدام به درمان های قوی‌تری نمود تا از صدمه به موها جلوگیری شود. لیکن پلانوپیلاریس (lichen planopilaris) یا لیکن پلان فولیکولار (Follicular Lichen Planus) نامی است که به بیماری لیکن پلانی داده شده که باعث گرفتاری موها می‌شود. این حالت بیشتر در خانم‌ها دیده شده که حدود ۲۰٪ آن‌ها دارای ضایعات شبکه‌ای در دهان بوده و حدود ۳۰٪ آنها دارای ضایعات پوستی لیکن پلان هستند. استرس، ارث و آلودگی هوا از عوامل اصلی ریزش مو به علت بیماری لیکن‌پلان است؛ استفاده از رنگ موهای شیمیایی نیز از علل احتمالی ریزش است، لذا مبتلایان به این عارضه در هیچ شرایطی نباید از رنگ موی شیمیایی استفاده کنند.

مبتلایان به عارضه ریزش مو باید در مراحل اولیه به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا با تشخیص و درمان به موقع، رویش موها به حالت عادی بازگردد؛ درمان ریزش موی سر در مبتلایان به لیکن پلان با درمان ریزش موی عادی متفاوت است، بنابراین در این بیماران علاوه بر درمان ریزش موی عادی باید درمان لیکن پلانوپیلاریس نیز انجام شود.

درمان ریزش مو در بیماری لیکن پلانوپیلاریس

مشکل اصلی لیکن پلان مو آتروفی و اسکار همراه با ریزش موی دائمی است؛ بنابراین درمان ریزش موی سر در مبتلایان به لیکن پلان با درمان ریزش موی عادی متفاوت است. در این‌باره مهارت پزشک معالج در نتیجه درمان تاثیر بسزایی دارد و با کنترل التهاب ناشی از لیکن پلان می‌توان رشد مو را انتظار داشت. بنابراین در صورتی که درمان مناسب در سال اول ابتلا به این بیماری انجام شود، رویش مو ۸۰ تا ۱۰۰ درصد به حالت عادی بازمی گردد اما چنانچه درمان پس از یکسال اول ابتلا آغاز شود، نتایج درمانی حدود ۳۰ درصد است.

آیا روش ترمیم مو و پروتز مو برای جبران موهای از دست رفته امکان‌پذیر است؟

برای جبران موهای از دست رفته ناشی از این بیماری می‌توان از روش‌های ترمیم مو مثل پروتز مو استفاده کرد اما باید توجه داشته باشید که قبل از استفاده از پروتز مو باید هرگونه بیماری زمینه‌ای پوست سر مثل لیکن پلان درمان شود.

پروتز مو سازه‌ای است که برای جایگزینی موهای از دست رفته به کار می‌رود. این محصول که از موی طبیعی انسان ساخته می‌شود، با جنس‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به سلیقه، بافت و رنگ موی خود، پروتز مو خود را انتخاب کنید. نصب پروتز مو بسیار آسان است و هزینه خرید آن به نسبت سایر راه‌های ترمیم مو مقرون به‌صرفه است.

 

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش