پروتز مو سازه‌ای است که برای جایگزینی موهای از دست رفته به کار می‌رود. هرچند بسیاری افراد پروتز را مشابه پوستیژ می‌دانند، اما تفاوت‌هایی هرچند اندک ولی بنیادین میان این دو وجود دارد. برای درک بهتر تفاوت میان این دو، به شرح چگونگی ساخت پروتز مو می‌پردازیم.

پروتز مو از دو ناحیه اصلی به نام «بیس» و «مو» ساخته شده است. به طور معمول قسمت بیس از جنس طوری ضد حساسیت نانو ساخته شده است، هرچند جنس و بافت آن می‌تواند بسته به کیفیت محصول و مورد استفاده آن متفاوت باشد. جنس بیس به گونه‌ای انتخاب می‌شود که به راحتی و بدون ایجاد احساس ناخوشایند بر روی سر قرار گیرد. بافت طراحی شده برای بیس امکان اکسیژن رسانی به پوست کف سر را فراهم کرده و به موهای جدید اجازه می‌دهد به سادگی از منافذ موجود بر روی بیس عبور کرده و به رشد خود ادامه دهند.

استفاده از مواد ضدحساسیت در ساخت این قسمت، استفاده از آن را برای بیماران تحت شیمی‌درمانی که دارای پوست‌های حساس و مستعد به آلرژی هستند، امکان‌پذیر ساخته است. همچنین افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر آلوپسی‌ آره‌آتا، آلوپسی توتال، الوپسی یونیورسال، اختلال موکنی و یا دیگر بیماری‌های ریزش مو می‌توانند با خاطری آسوده از پروتز استفاده کنند.


خط رویش طبیعی

چندین روش برای نصب پروتز مو روی سر وجود دارد که تمرکز در کلیه آن‌ها اجتناب از آسیب رساندن به پوست سر و رعایت اصول بهداشتی است. انتخاب روش نصب پروتز مو روی سر‌، متناسب با سایز ناحیه بدون مو و انتخاب شخصی فرد تعیین می‌شود.

پروتزهای موبا بلیچ شده هستند. بلیچ کردن پروتز روشی است که با استفاده از آن خط رویش پروتز را با استفاده از مواد مخصوصی به رنگ طلایی یا سفید تبدیل می‌کنند. این کار موجب می شود گره‌های جلویی محو شده و در ظاهر شبیه به خارج شدن مو از پوست سر فرد باشد و نمایی کاملا طبیعی به موها بدهد.

کاشت مو یا ترمیم مو
روش نصب پروتز مو


پروتز مو چگونه نصب می‌شود؟

چندین روش برای نصب پروتز مو روی سر وجود دارد که تمرکز در کلیه آن‌ها اجتناب از آسیب رساندن به پوست سر و رعایت اصول بهداشتی است. انتخاب روش نصب پروتز روی سر‌، متناسب با سایز ناحیه بدون مو و انتخاب شخصی فرد تعیین می‌شود. پروتزهای موبا بلیچ شده هستند. بلیچ کردن پروتز مو روشی است که با استفاده از آن خط رویش پروتزها را با استفاده از مواد مخصوصی به رنگ طلایی یا سفید تبدیل می‌کنند. این کار موجب می‌شود گره‌های جلویی محو شده و در ظاهر شبیه به خارج شدن مو از پوست سر فرد باشد و نمایی کاملا طبیعی به موها بدهد.

پروتزهای مو موبا به طور کامل روی سر به صورت ثابت نصب می‌شوند و بنابراین بر اثر تعریق شدید یا انجام ورزش‌های گوناگون از سر جدا نمی‌شوند. فرد پس از گذاشتن پروتز مو موبا می‌تواند حتی به ورزش‌هایی مانند شنا بپردازد و سر خود را بشوید. به دلیل وجود بیس تولید شده از مواد ضد حساسیت و بسیار مرغوب و نوع طراحی ویژه پروتزهای مو موبا، اکسیژن‌رسانی به سر برقرار می‌ماند و موهای نویی که روی سر فرد رشد می‌کنند به راحتی از منافذ بیس رد می‌شوند، لذا فرد احساسی مبنی بر اینکه چیزی سرش را پوشانده نخواهد داشت. پروتزهای مو موبا به نوعی روی سر نصب می‌شوند که امکان جدا شدن ناگهانی آن‌ها وجود ندارد، حتی اگر فرد در حال موتورسواری باشد و باد با فشار به موهای او برخورد کند.


مراحل نصب پروتز مو

‌اندازه‌گیری: اولین مرحله برای نصب پروتز مو اندازه‌گیری جمجمه است که نقش بسیار مهمی در ظاهر طبیعی و نصب صحیح ایفا می‌کند. در این مرحله با توجه به تراکم طبیعی موی فرد، برای نواحی کم‌پشت یا طاس یک الگوی پروتز تهیه می‌شود. به همین ترتیب، رنگ مو، ضخامت، طول و حالت مو نیز در نظر گرفته می‌شود.

نصب: موفقیت نصب پروتز به اندازه‌گیری دقیق و استفاده از محصولات باکیفیت وابسته است. در این مرحله، پروتز به وسیله چسب‌های کراتیه گیاهی و یا گیره‌های مخصوص بر روی نواحی که برای آن الگو اندازه‌گیری شده است، نصب می‌شود.

طراحی: در این مرحله پروتز مو با موهای طبیعی فرد ترکیب شده و مرز میان این دو از بین می‌رود. اهمیت تخصص کار آرایشگر در این مرحله بسیار حائز اهمیت است. اگر آرایشگر فاقد تجربه کافی در این زمینه باشد، پروتز مو ظاهر طبیعی خود را از دست خواهد داد. در نهایت با انتخاب یک مدل موی زیبا و مناسب با فرم صورت مصرف‌کننده کار پایان می‌یابد.

مراحل نصب پروتز مو
پروتز های مو موبا


پروتز مو موبا

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که از پروتزهای مو استفاده می‌کنند طبیعی بودن ظاهر آن است. موهای استفاده شده در پروتزهای مو موبا از جنس موی طبیعی انسان و دارای کوتیکول هستند و لذا کاملا طبیعی و مانند موی فرد است. از همین رو می‌توان این موها را شانه، سشوار و اتو کرد. نکته جالب توجه دیگر آن است که فرد می‌تواند پروتزهای مو موبا را به رنگ مورد علاقه خود رنگ کند. مساله قابل توجه، تراکم بالای موهای موجود در پروتزهای موبا است. تراکم بالای موها موجب می‌شود که کاملا مانند موی سر طبیعی به نظر برسند.