جستجو
سبد خرید

پوستیژ مو و تمام آنچه باید در مورد آن بدانید!

فهرست مطالب

پروتــــز مــــو

مناسب لایف استایل شما

فروشگــــــــــاه مــــــوبــا

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

جشنــــواره تخفیــفـــــــ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پوستیژ مو چیست؟!

آیا می‌دانید پوستیژ مو چیست ؟ کلاه گیس یا پوستیژ مو دوباره به دنیای مد بازگشته‌ است. بازیگران مشهور سینما و تلویزیون نه تنها برای تغییر گاه‌ به گاه مدل و رنگ موهای خود از پوستیژ استفاده می‌کنند، بلکه برخی از آن‌ها مانند ویوکا ای فاکس Vivica Anjanetta Fox وارد این صنعت شده و خط تولید پوستیژهای خود را به راه انداخته اند.

امروزه تکنیک‌های نصب، مواد به کار رفته برای تولید و دستگاه‌های سازنده پوستیژ دستخوش تغییر شده و این محصول را به بالاترین کیفیت خود در طول قرون رسانده است.

با وجود جنبه‌های زیباشناختی پوستیژ، از مزایای آن برای افرادی که با مشکل ریزش مو دست‌ به گریبان هستند، نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

تاریخچه استفاده از پوستیژ مو

بر اساس دیوار نگاره‌های پیدا شده از سر زنان در غارهای جنوب غرب فرانسه، انسان‌شناسان استفاده از پوستیژ را به چیزی حدود 100 هزار سال پیش نسبت می‌دهند. استفاده از پوستیژ در مصر باستان نیز بسیار رایج بود. آن‌ها برای راحتی و حفظ پاکیزگی خود در گرمای آن منطقه جغرافیایی موهای خود را کوتاه کرده و یا می‌تراشیدند. در حالی که کلاه و پارچه محافظ پوست سر اقشار کم‌درآمد جامعه در برابر آفتاب بود، اقشار پردرآمد از پوستیژهای ساخته شده از  موی انسان، پشم گوسفند و یا الیاف برگ خرما استفاده می‌کردند. استفاده از پوستیژ حتی در نقوش و مجسمه‌های مصر باستان نیز به چشم می‌خورد. تندیسی گلی متعلق به 2500 سال پیش از میلاد مسیح در مصر پیدا شده است که دارای پوستیژی سیاه رنگ و قابل تعویض از خاک رس است. در موزه انگستان نیز پوستیژهای زیبایی متعلق به 3 هزار سال پیش وجود دارد که در شهر تبای پیدا شده است. تارهای موی این پوستیژها همچنان نظم خود را حفظ کرده است.

در یونان باستان نیز پوستیژ هم به صورت شخصی و هم در تئاترها (هر مدل و رنگ پوستیژ نشان دهنده یک شخصیت بود) استفاده می‌شد.  در امپراطوری رم باستان نیز، زنان مدرن از پوستیژهای بلوند یا قرمز رنگ ساخته شده از موهای اسیر‌های آلمانی استفاده می‌کردند. حتی سزار رم نیز برای پوشاندن طاسی سر خود پوستیژ به سر می‌گذاشته است.

پوستیژ در قرن 12 میلادی وارد انگلستان شد و به سرعت محبوبیت پیدا کرد. در اواخر قرن شانزدهم نیز استفاده معمول از آن توسط خانم‌ها رواج پیدا کرد. پوستیژهای ایتالیایی آن زمان از موی طبیعی انسان و یا ابریشم ساخته می‌شدند. حدود سال 1630 لوییس سیزدهم که از طاسی سر خود رنج می‌برد، به استفاده از پوستیژ روی آورد. پس از آن پوستیژ وارد صنعت مد شد و در دوران لوییس چهاردهم، که نه تنها برای پوشاندن طاسی سر بلکه برای بلندتر نشان دادن قد خود، از پوستیژ استفاده می‌کرد به شکل فزاینده‌ای محبوبیت یافت.

گرچه از آن دوره تاکنون استفاده از پوستیژ با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است، اما هرگز فراموش نشده است.

جنس پوستیژ مو

هنگام خرید پوستیژ گزینه‌های زیادی را باید مدنظر داشته باشید. جنس پوستیژ می‌تواند اولین گزینه مورد توجه باشد. پوستیژ مو در دو نوع طبیعی و مصنوعی موجود است. پوستیژهای مصنوعی معمولا از اکریلیک و یا فیبر نایلون ساخته می‌شوند و پوستیژهای طبیعی از موی انسان و یا ترکیبی از موی انسان و حیوان (معمولا مو اسب، خرگوش و یا گوسفند) درست می‌شود.

پوستیژ طبیعی: معمولا در ساخت پوستیژهای طبیعی از باکیفیت‌ترین مو ممکن استفاده می‌شود. اما تهیه مواد اولیه و فرآیند تولید قیمت نهایی محصول را افزایش می‌دهد.  میانگین طول عمر پوستیژهای طبیعی 2 سال است، اگرچه با مراقبت و نگهداری صحیح می‌تواند آن را افزایش داد. پوستیژ مو طبیعی قابلیت رنگ کردن دارد و به کمک ابزارهای حرارتی به فرم مورد نظر مصرف‌کننده را به خود می‌گیرد.

نکته: پس از شست‌وشوی پوستیژهای طبیعی باید دوباره به آن فرم داده شود. هرگز برای فرم دادن به پوستیژهای مصنوعی از ابزارهای حرارتی استفاده نکنید.

ساخت پوستیژ: دست‌ساز یا ماشینی؟

دو روش اصلی برای ساخت پوستیژ وجود دارد: دست‌ساز و ماشینی. در روش دست‌ساز تمام تارهای مو به کمک دست بر روی زیرساخت پوستیژ نصب می‌شود. این شیوه فرآیند زمان‌بر و پیچیده‌تری دارد، اما نتیجه طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و از آنجا که تارهای مو همگی در یک راستا به شیوه‌ای دقیق نصب شده‌اند، احتمال گره خوردن مو را کاهش می‌دهد. علاوه بر این فرم دادن به این نوع پوستیژ آسان‌تر است و از نظر فیزیکی قابلیت حرکت بیشتری دارد.

پوستیژهای ارزان‌تر با دستگاه‌های مکانیکی ساخته می‌شوند. به طور معمول پوستیژهای مصنوعی به این روش تولید می‌شوند؛ اگرچه امکان تولید پوستیژ طبیعی به شیوه ماشینی نیز وجود دارد. طی فرآیند تولید ماشینی در اثر برخورد مو با مواد شیمیایی لایه بیرونی مو از بین می‌رود و ممکن است به بافت مورد نظر کمی آسیب وارد کند.

ساختار: سرپوش کامل، سرپوش باز یا سرپوش قطعه‌ای؟

پوستیژ می‌تواند سرپوش کامل، باز و یا قطعه‌ای داشته باشد. سرپوش کامل معمولا از جنس نانو درست شده و مانند یک کلاه بر روی سر قرار می‌گیرد. معمولا این نوع پوستیژ بیشترین تراکم و حجم مو را دارد. به همین دلیل گران‌ترین نوع پوستیژ محسوب می‌شود. باید توجه داشت این نوع پوستیژ امکان تنفس پوست سر را کاهش داده و احتمال افزایش دمای جمجمه را افزایش می‌دهد. اگر در نظر دارید برای تابستان از پوستیژ استفاده کنید، سرپوش باز گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود.

سرپوش نیمه‌باز از رشته‌های نایلونی بر روی یک تور ماشین باف درست شده است. میان این رشته‌ها فاصله‌هایی وجود دارد که انعطاف‌پذیری آن را افزایش داده و معایب گزینه قبلی را پوشش می‌دهد. این نوع سرپوش برای افرادی که از پوستیژهای کم‌پشت استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود، چرا که امکان دیده شدن سرپوش وجود دارد.

سرپوش‌های قطعه‌ای معمولا به صورت یک رشته کلیپس و یا کش درست می‌شود و برای افزایش میزان تراکم و اندازه، لابه‌لای موهای طبیعی به کار می‌رود. این نوع می‌تواند برای افرادی که به دلایلی بخشی از موهای خود را از دست داده و یا ریزش مو از تراکم موهایشان کاسته است، کاربرد داشته باشد.

نصب پوستیژ مو

چند نکته کاربردی:
  • از پاکیزگی موهای خود اطمینان حاصل کنید. سپس آن را پشت سر نزدیک به گردن بسته یا در دو طرف سر ببافید.
  • همیشه از سرپوش کلاه‌گیس استفاده کنید! این کار به نصب پوستیژ ثبات بیشتری می‌بخشد و از آسیب‌ دیدن موهای طبیعی مصرف‌کننده بر اثر اصطکاک جلوگیری می‌کند.
  • با استفاده از شانه‌های داخلی پوستیژ آن را بر روی سر محکم کنید تا مانع لغزش شود.
  • برخی از پوستیژها قابلیت تغییر سایز دارند. بنابراین برای به دست آوردن سایز مورد نظر به فروشگاه‌های مربوطه مراجعه کنید.

مراقبت از پوستیژ مو

  1. پوستیژ را بر روی سه‌پایه مخصوص بگذارید! پیش از خوابیدن پوستیژ را از روی سر برداشته و روی سه‌پایه بگذارید.
  2. پوستیژ را دور از نور آفتاب نگه دارید.پوستیژ را با یک پارچه یا روسری بپوشانید تا در برابر گرد و خاک یا نور آفتابی که از پنجره خانه وارد می‌شود در امان بماند. این گزینه در مورد پوستیژهای طبیعی اهمیت بیشتری دارد، چرا که UV آفتاب به مرور رنگدانه‌های مو را از بین خواهد برد.
  3. توصیه می‌شود به طور میانگین پس از هر 10 بار استفاده پوستیژ را بشویید. اما در صورت نیاز از شست‌وشوی بیشتر اجتناب نکنید.

به این مطلب امتیاز دهید.                [kkstarratings]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

شامپو مناسب موهایمان را چگونه انتخاب کنیم؟
انتخاب شامپو مناسب با توجه به جنس پوست و مو...
جدیدترین مدل کوتاهی مو و رنگ مو سال 2021
[vc_row][vc_column][vc_column_text] با تغییر فصل و نزدیک شدن به نوروز، بسیاری...
آیا رژیم غذایی باعث ریزش مو خواهد شد؟
مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در مواد غذایی بخش عمده‌ای...
گستره وسیع انتخاب‌ها، هدیه موبا به شما
گستره وسیع انتخاب‌ها، هدیه موبا به شما خدمات ما در...
در فصل پاییز چه مشکلاتی برای موها ایجاد می‌شود؟
تابستان رسماً به پایان رسیده است و فصل پاییز در...