چرا ویروس کرونا باعث ریزش مو در افراد می‌شود؟

چرا ویروس کرونا باعث ریزش مو در افراد می‌شود؟

چرا ویروس کرونا باعث ریزش مو در افراد می‌شود؟ 850 850 ترمیم مو موبا

آیا ریزش مو ناشی از بیماری کرونا، یکی دیگر از عوارض بیماری کروناست؟

چندین نفر از کسانی که اخیراً دچار بیماری کرونا شده‌اند، با تجربه ماه‌ها ریزش مو پس از بهبودی از این بیماری رو‌به‌رو بوده‌اند و این درحالی است که اطلاعات محدودی در مورد اثرات جانبی پایدار این بیماری وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا ریزش مو ناشی از کرونا را باهم بررسی کنیم.

ریزش مو در مبتلایان کرونا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • مطالعات علمی برای بررسی اثرات سو بیماری کرونا
 • کرونا و ریزش مو
 • عوامل تشدید کننده ریزش مو
 • بهبود ریزش مو ناشی از بیماری کرونا

مطالعات علمی برای بررسی اثرات سو بیماری کرونا

در یک بررسی علمی، تیمی از محققان داده‌های 143 بیمار بهبود یافته از COVID-19 را بررسی کردند و دریافتند که 44 درصد کیفیت زندگی این افراد بدتر شده است. بسیاری از بیماران بهبود یافته سرفه طولانی مدت، خستگی، درد مفصل، دشواری تنفس و درد قفسه سینه را گزارش کرده‌اند. با این حال، هیچ گزارشی در مورد ریزش مو ارائه نشده است.

به همین خاطر برخی از متخصصان در مورد اینکه چگونه COVID-19 یا همان کرونا می‌تواند باعث ریزش مو پس از بهبودی شود، گیج شده‌اند. و به این نتیجه رسیده اند باید تحقیقات بیشتری بر ریزش مو ناشی از بیماری کرونا انجام داد.

ریزش مو ناشی از بیماری کرونا

کرونا و ریزش مو

چه عواملی ممکن است باعث ریزش مو در بیمارانی شود که دچار بیماری کرونا شده‌اند؟ پزشکان بر این باورند که ریزش مو می‌تواند به تلوژن افلوویوم مرتبط باشد. این  یک وضعیت موقتی است که در آن افراد پس از یک رویداد زندگی استرس‌زا ریزش بیش از حد مو را تجربه می‌کنند.

حدود 85 تا 90 درصد موهای فرد سالم در مرحله آناژن یا مرحله فعال رشد است. بقیه موها در مرحله استراحت هستند که به آن فاز تلوژن نیز می‌گویند. ریزش مو طبیعی است زیرا مو حدود دو تا چهار سال در فاز آناژن باقی می‌ماند سپس وارد فاز تلوژن می‌شود و در این دوره است که موها می‌ریزند تا جای خود را به موهای جدیدی بدهند.

در شرایطی که telogen effluvium نامیده می‌شود، تعداد بیشتری از موها به مرحله استراحت می‌روند، در نتیجه موهای بیشتری دچار ریزش می‌شوند، خصوصاً موهای قسمت بالای پوست سر.

***الگوی ریزش مو ارثی در مردان و زنان***

ریزش مو

عوامل تشدید کننده ریزش مو

برخی از عواملی که ممکن است باعث این تشدید شدن یا زودتر شدن این وضعیت شود عبارتند از:

 • جراحی سنگین
 • استرس زیاد
 • ضربه‌های جسمی
 • کاهش شدید وزن
 • تغییرات ناگهانی رژیم غذایی
 • تب شدید
 • بیماری شدید
 • تغییرات ناگهانی هورمون
 • کم‌کاری و یا پرکاری تیروئید
 • کمبود آهن

اخیرا در پی تحقیقات گسترده و تغییر علائم کرونا تعداد بسیاری از افراد بیمار اعلام کرده‌اند که دچار ریزش مو شده‌اند. البته این پدیده نادر نیست و بیشتر افراد این مرحله را در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند. مردم تقریباً سه ماه پس از بیمار شدن یا داشتن یک دوره زندگی استرس‌زا شاهد ریزش موهای خود هستند. بیماران بهبود یافته از کرونا هم در ماه‌های اوایل پس از بهبود، ریزش مو را گزارش کرده‌اند.

جراحی سنگین عامل ریزش مو

بهبود ریزش مو ناشی از بیماری کرونا

در حالی که این گونه ریزش موی باعث نگرانی نیست و موقتی است، اما می‌تواند برای بعضی از افراد استرس‌زا باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که از تغذیه مناسب برخوردار باشید، به ویژه از غذاهای غنی از آهن و ویتامین D استفاده کنید. علاوه بر این، مکمل‌های مانع ریزش مو می‌توانند به بهبود سلامت مو، کاهش ریزش مو کمک کنند.

بهبود ریزش مو ناشی از کرونا

***مزوتراپی مو روشی موثر در جلوگیری از ریزش مو***

?«جهان قلمرو زیبایی توست»?

☎️ برای مشاوره تلفنی با کارشناسان موبا هم‌اکنون اقدام کنید:

۰۳۱-۳۳۱۲۳

ساعات کار: همه روزه حتی روزهای تعطیل

از ساعت ۹:۰۰ صبح الی ۲۴:۰۰

?راه‌های ارتباط با موبا?

Website: muba.ir

Telegram: https://t.me/muba_ir

Instagram: https://www.instagram.com/muba_ir/ Aparat: https://www.aparat.com/muba_ir

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفت و گو کنید

یک مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت کردن در واتس اپ با  یکی از اعضای ما،  کلیک کنید

ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم

.id=s+n;c.parentNode.insertBefore(r,c);}​​​​​​​​)(window,document,"script","https://cdn.oribi.io/XzI2NDQzNTEwMg/oribi.js","ORIBI");