آیا موهای سالمی دارید؟ تست های تشخیص سلامت مو

آیا موهای سالمی دارید؟ تست های تشخیص سلامت مو

آیا موهای سالمی دارید؟ تست های تشخیص سلامت مو 1080 1080 ترمیم مو موبا

تست سلامت مو به شما کمک می کند از وضعیت سلامت موهایتان آگاه شوید.

داشتن موهای سالم و درخشان یکی از مهمترین فاکتورها در زیبایی چهره محسوب می‌شود. اما گاهی وضعیت موهایمان با تصورات ما نسبت به موهای سالم همخوانی زیادی ندارد و باعث نگرانی ما می‌شود. در این مطلب قصد داریم علاوه بر معرفی نشانه‌هایی برای موهای سالم چندین تست برای تشخیص سلامت موها به شما عزیزان آموزش دهیم. تست سلامت مو

در زندگی روزمره همه افراد عواملی وجود دارد که سلامت موها را به خطر می‌اندازد. استفاده از شامپو و شوینده های نامناسب، دوش آب داغآ آلودگی هوا، ابزارهای حرارتی حالت‌دهنده مو، استفاده زیاد از رنگ مو و … از این عوامل هستند. اگر شما هم از افرادی هستید که نمی‌داننده وضعیت سلامت موهایشان چگونه است با انجام تست‌های معرفی شده در ادامه مطلب می‌توانید سلامت موهای خود را بسنجید و اقدامات لازم را در جهت افزایش سلامتی موهایتان انجام دهید.

 چگونه جنس موهایمان را تشخیص دهیم؟

5 تست برای تشخیص سلامت موها

 • تست فولیکول مو

یکی از تست‌های قابل اطمینانی که می‌تواند مشکلات مو را نشان دهد تست فولیکول مو است.

فولیکول مو چیست ؟

برای تست سلامت مو با این روش مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یک تار مو را از میان بقیه موهای سرتان انتخاب کنید و پایین ترین نقطه مو که به پوست کف سر نزدیک استرا محکم بگیرید.
 2. با یک حرکت سریع موی اینتخاب شده را به بالا بکشید تا مو به همراه ریشه از پوست سر جدا شود.
 3. انتهای ریشه مو را بررسی کنید. چنانچه انتهای مو پیازی شکل بود، یعنی موهایتان قوی و سالم هستند ولی اگر پیازی وجود نداشت یا لاغر بود، موهایتان آسیب دیده است.
 • تست سلامت مو از طریق کشیدن موها

کشیدن مو یکی از تست‌هایی است که می‌توان سلامت موها را ز لحاظ قابلیت ارتجاعی مو سنجید. برای انجام این تست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. چند تار مو (2-3 تار) را انتخاب کرده و آن‌ها را مرطوب کنید.
 2. مو را بین انگشت سبابه و شصت بگیرید و از دو طرف به آرامی بکشید.
 3. اگر موهای سالمی داشته باشید موی شما تا حدود یک سوم طول خود کش می‌آید و با رها کردن موها به حالت قبلی خود بر‌می‌گردد.
 4. اگر موها در زمان کشیدن پاره شود یا بعد از رها کردن حالت شکستگی داشته باشد ساختمان مو در قسمت قشر مو دچار آسیب‌دیدگی شده است.

تست کشیدن مو برای تشخیص سلامت مو

 • آزمایش تخلخل مو برای تشخیص سلامت مو ها

تست تخلخل مو برای سنجش وضعیت کوتیکول مو (بیرونی ترین قسمت ساقه مو)، و قابلیت نگهداری رطوبت در ساقه مو کاربرد دارد. اگر مو داری کوتیکول سالمی باشد با دست کشیدن به موها نرمی تارهای مو را حس می‌کنید ولی اگر کوتیکول موها آسیب دیده باشد تارهای مو ناصاف و زبر خواهد شد. مراحل انجام تست به صورت زیر است:

 1. قسمتی از موهای خود را بین انگشت سبابه و انگشت میانی خود نگه دارید.
 2. سپس دست خود را از انتهای موها به سمت ریشه موها حرکت دهید.
 3. اگر در حرکت زبری و نا‌صافی در موها احساس کردید، کوتیکول مو آسیب‌دیده است، ولی اگر حس کردید نرمی و انعطاف‌پذیری داشتید پوسته‌های کوتیکول مو سالم هستند.

تعدادی از مردم اعتقاد دارند برای تقویت مو و کاهش ریزش مو باید هر روز به مو رسیدگی شود، ولی بر خلاف تصور همه نگهداری روزانه از موها احتیاج به زمان زیادی ندارد و تنها با چند شیوه ساده میتوان موهای سالم و زیبایی داشت.

 • آزمایش سلامت مو با تست فرو رفتن مو در آب 

یکی دیگر از روش‌های تست سلامت مو استفاده از آب است. برای انجام این تست مراحل زیر را انجام دهید.

 1. موهای خود را کاملا بشوئید به صورتی که تارهای مو کاملا تمیز و عاری از چربی باشد.
 2. چند تار مو را انتخاب کنید و مقداری از موهایتان را در یک لیوان آب بگذارید.
 3. اگر تارهای مو در آب شناور باشند، وضعیت موهای شما خوب است موهای شما در وضعیت خوبی قرار دارند
 4. اگر تارهای مو به ته آب رفتند، بافت موهای شما متخلخل شده است و باید برای سلامت موهای خود اقدام کنید. بافت متخلخل به این معنی است که ساقه مو آسیب دیده است و آب می‌تواند به داخل پوشش مو وارد شود و موجب فر شدن موها و تغییر رنگ آن‌ها شود.

تست تشخیص سلمت مو با آب

روش های دیگر تست سلامت مو

 • در آینه به موهایتان نگاه کنید. اگر احساس کردید لکه سفید رنگی در پایین موهایتان وجود دارد، به احتمال زیاد موهای شما دچار موخوره شده است.
 • هنگان شامپو زدن ریزش موها تا 200 تار مو طبیعی است اما اگر موهایتان بیش از این میزان ریزش دارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
 • یکی دیگر از نشانه های موهای سالم این است که بعد از بعد از بستن یا مدل دادن موها مو به راحتی به حالت عادی و صاف خود بازگردد. در صورتی که موهای شما بعد از بستن با مدل دادن فر یا کدر شد به احتتمال زیاد موهای شما آسیب دیده است.

نکته جالب: موهایی که آسیب دیده‌اند و موخوره دارند خیلی راحت تر حالت می‌گیرند یا فر می‌شوند.

 • وجود گره‌خوردگی زیاد در موها یکی از نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد موها دچار موخوره شده‌اند.
 • موی اطراف تاج سر را بررسی کنید. اگر تعداد موهای شکسته و کوتاه تر از سایر مو زیاد است، نشان می‌دهد وضعیت سلامت موها ضعیف است یا بیش از حد موهایتان را تحت فشار قرار ‌اید.

تست‌های ریزش مو

تست ریزش مو

علاوه بر سنجش سلامتی موها لازم است موها از لحاظ ریزش نیز تست شوند. به طور معمولا هر فرد بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست می‌دهد. برای تست ریزش موها می‌توانید به روش زیر اقدام کنید

 • حدود ۶۰ تار مو را به صورت دسته‌ای در دست بگیرید و کمی آن‌ها را بکشید و سپس دستاتان را تا انتخاب موها حرکت دهید تا موهای ریخته شده را دست بگیرید.
 • اگر موهای ریخته شده ۵ تا ۸ تار مو بود، ریزش موها طبیعی است. اما اگر تعداد آن‌ها ۱۵ تا ۲۰ تار مو بود، باید برای درمان ریزش مو نزد متخصص بروید.

روش دیگر تست ریزش مو به این صورت است:

قبل از اینکه موهایتان را بشوئید، موهای خود را از عقب و قسمت بالای سر شانه کرده و موها را به سمت جلو بیاورید. این کار را برای یک دقیقه تکرار کنید. بعد از یک دقیقه موهای ریخته شده را بشمارید. در حالت عادی حدود ۱۰ تار مو باید روی زمین ریخته شده باشد و بیشتر از آن، نشانه ریزش غیرطبیعی موها به شمار می رود.

بهتر است این کار را روی یک سطح صاف و بدون طرح انجام دهید تا موهایی که ریخته شده است را ببینید.

 چگونه موهای زیبا و پرپشتی داشته باشیم؟

برای اطلاعات بیشتر حتما با ما تماس بگیرین و سوالات خودتون رو از مشاورین با تجربمون بپرسین

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش

ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با نام تجاری گیسو کمند آغاز کرده و پس از ۱۳ سال تجربه و به منظور ارائه تصویری جدید و منسجم از کالا و خدمات خود در تحولی بنیادین و به منظور مدیریت جدید و خلاق برند خود، نام تجاری جدید موبا را انتخاب کرده‌ایم.

اصفهان، خیابان سجاد، ابتدای خیابان حاج رحیم ارباب، نبش کوچه 14، ساختمان ستایش